handbal csm bucuresti liga campionilor

O victorie si o infrangere pentru echipele din Romania in sferturile Cupei EHF

In acest weekend s-au desfasurat meciurile tur din sferturile de finala ale Cupei EHF. Romania are doua reprezentante in aceasta faza a competitiei.

Avand in vedere ca au terminat faza grupelor pe locul 2, ambele echipe au jucat acasa, incurajate de fani. Din pacate insa, doar o echipa a reusit sa castige acest prim meci din faza sferturilor de finala.

SCM Craiova pierde meciul cu rusoaicele de la Lada Togliatti

SCM Craiova a avut un adversar de temut, si anume rusoaicele de la Lada Togliatti. Meciul s-a anuntat a fi unul dificil si asa a si fost. Romancele au fost conduse pe toata durata partidei.

Chiar daca in a doua repriza jocul craiovencelor s-a imbunatatit considerabil, ele au reusit doar sa se apropie la un punct de echipa adversa. Meciul s-a terminat cu scorul de 25-23 pentru echipa din Rusia. Pentru a se califica, SCM Craiova trebuie ca pe 10 martie sa obtina in deplasare o victorie la o diferenta de minim trei goluri.

HC Zalau castiga meciul tur, insa nu fara emotii

Echipa antrenata de Gheorghe Tadici le-a avut ca adversare acasa pe turcoaicele de la Kastamonu Belediyesi. Din pacate, echipa din Zalau a avut un inceput de meci destul de anevoios, asa ca la pauza tabela de marcaj arata o diferenta de trei goluri in defavoarea gazdelor.

In a doua repriza, zalauancele s-au mobilizat foarte bine si au reusit sa castige meciul cu 29-28. Dupa aceasta victorie dramatica a romancelor, echipa din Turcia devine favorita la calificarea în semifinalele Cupei EHF. Meciul retur se va desfasura pe 11 martie.

Mult succes ambelor echipe in confruntarile din deplasare!